Zamieszczam powtórnie po usunięciu postu.

 Czytałem projekt Ordynacji wyborczej JOW. Niestety jest bardzo niekonsekwentny finansowo. Wiadomo, że to nie ilość osób wybieranych jest ważna, ale sposób finansowania wyborów. 


Finansowanie kampanii wyborczej kandydatów według JOW
JEST NIEJASNE, ZAGMATWANE I UZALEŻNIONE OD PÓŹNIEJSZYCH DECYZJI (W TYM ZWROT WYDANYCH KWOT Z BUDŻETU PANSTWA - według Art. 127, ust. 1 , który znosi zapis podstawowy okreslony w Art. 125, ust 1, pkt 1 (mówiący o zakazie finansowania kandydatów z budżetu państwa).

KRYTERIUM DECYDUJACYM DLA WYBORU KANDYDATA MOŻE SIĘ OKAZAĆ WYSOKOŚĆ WYDATKÓW NA KAMPANIĘ. Potencjalni posłowie będą uzależnieni od osób finansujących ich kandydatury, a osoby finansujące dostaną zwrot wydatków z budżetu państwa, czyli od podatników. W takich okolicznościach faktyczna zasada wyborów nie ulega żadnej zmianie. Poseł będzie kupowany, tyle że nie finansowany przez partyjnego lidera, ale innego oligarchę.

KWOTA: wybierając jednego człowieka do Sejmu za 1 600 000 zł (1 mln 600 tys zł.) - taki jest limit wydatków na kampanię potencjalnego posła (Art. 52, ust. 1, pkt. 7 plus Art. 123, ust. 2, według obecnej wys. średniego uposażenia miesięcznego w sferze budżetowej: ok. 4000 zł.) i otrzymując potem zwrot z budżetu, "sponsorzy" decydują o karierze polityka i "kupują go" a potem dostają zwrot pieniędzy od nas z podatków. 

Czy to może być tylko nieuwagą? Kogo stać na wyłożenie 1 600 000 zł na wybory, nie mając pewności wygranej i/lub zwrotu? Tak ryzykować może tylko "inwestor" zagraniczny. Np. bogaci Niemcy sfinansują swoich zaufanych ludzi, a biedni (niestety) Polacy przegrają jak zwykle w tej finansowej rywalizacji. Jeden poseł z okręgu oznacza wówczas jedynie oszczędność i pewność dla "sponsora". 

Jeszcze można zmienić te kompromitujące zapisy! Bez takiej zmiany Ordynacja JOW może tylko pogorszyć stan państwa!
Co daję pod rozwagę Szanownym Autorom Ordynacji Wyborczej JOW (Kodeksu Wyborczego).

Oferują także POMOC W ZMIANIE

Jacek Rossakiewicz                                                                                                                   19.03.2003

 

LINK:

 

http://www.jow.pl/sites/default/files/Ruch_JOW-Projekt_ordynacji.pdf